fbpx

Co to jest otoczka sutkowa?

✨Otoczka sutkowa, zwana także areolą, jest częścią kobiecej piersi, a dokładniej skóry wokół brodawki sutkowej. Jest ona zazwyczaj ciemniejsza od pozostałej skóry piersi i może mieć różny kolor u różnych kobiet, zwykle od jasnobrązowego do ciemnobrązowego. Kolor otoczki sutkowej jest uzależniony od genetyki, wieku, ciąży, laktacji, hormonów, a także od poziomu ekspozycji na słońce.

✨Otoczka sutkowa ma wiele funkcji, w tym ochronę brodawki sutkowej, która jest wrażliwa na stymulację. Otoczka sutkowa zawiera również gruczoły Montgomery’ego, które produkują wydzieliny, mające na celu chronić i nawilżać brodawkę oraz zapobiegać infekcjom.

✨Zmiana koloru otoczki sutkowej jest zwykle związana z naturalnymi zmianami hormonalnymi, takimi jak ciąża, laktacja i menopauza, które mogą wpłynąć na poziom pigmentacji. Jednak zmiana koloru otoczki sutkowej może również być objawem choroby, takiej jak choroba Pageta piersi lub rak piersi. Dlatego ważne jest, aby zawsze skonsultować się z lekarzem, jeśli zauważysz nagłe lub nieoczekiwane zmiany koloru otoczki sutkowej, zmiany w kształcie brodawki sutkowej lub jej obrzęk.

✨Otoczka sutkowa jest ważną częścią kobiecej piersi i może dawać wskazówki na temat stanu zdrowia piersi. Warto zawsze bacznie obserwować swoje ciało i zwracać uwagę na wszelkie zmiany, aby jak najszybciej skonsultować się z lekarzem i zapobiec poważniejszym problemom zdrowotnym.